Přejít na hlavní obsah

Europe Direct – zodpovíme vaše dotazy o EU

Jak si mám najít práci v jiné evropské zemi? Zrušili mi let – na co mám v téhle situaci nárok? O které granty EU se může moje organizace ucházet? Je bezpečné nakupovat online z jiné země EU? Existují nějaká pravidla EU, která nám zaručují kvalitu potravin?

Toto jsou příklady otázek, které si lidé v souvislosti s EU často kladou. A my jim můžeme dát odpověď.

Naše činnost

Kontaktní centrum Europe Direct provozuje Evropská komise. Naši pracovníci zodpovídají otázky veřejnosti týkající se Evropské unie, a to po telefonu nebo e-mailem. Službu nabízíme ve všech 24 úředních jazycích EU a také v ukrajinštině a ruštině.

Jsme schopni vám:

  • poskytnout okamžitou odpověď na všeobecné otázky týkající se EU
  • pomoci s orientací na internetových stránkách spravovaných orgány EU
  • pomoci s hledáním informací odbornějšího charakteru. V případě potřeby oslovíme vaším jménem odborníka z Evropské komise
  • poskytnout příslušné kontaktní údaje, abyste získali odpovídající radu a relevantní zdroje dalších informací
  • poskytnout informace, které jsou aktuální a věcně správné a odpovídají standardům veřejné služby. Upozorňujeme, že naše odpovědi nejsou právně závazné.

Jaké služby neposkytujeme

Služba Europe Direct bohužel nemůže:

  • přijímat či přeposílat stížnosti/problémy (můžeme vám ale poradit, na koho se v dané věci obrátit)
  • vyjadřovat se k politickým opatřením EU
  • poskytovat právní poradenství nebo výklad právních předpisů EU
  • řešit záležitosti, které nespadají do oblasti působnosti EU
  • pomáhat s propagací vašich politických názorů na otázky EU Chcete-li se vyjádřit ke konkrétním návrhům EU, můžete tak učinit na této internetové stránce či nás sledovat na sociálních médiích, kde můžete přidat svůj komentář. Určitý vliv na proces tvorby politik EU můžete mít rovněž prostřednictvím veřejných politických diskusí, které se pořádají se zvolenými zástupci na vnitrostátní a evropské úrovni.

Jak služby Europe Direct využívat

Naše služby jsou poskytovány zdarma. Můžete nám bezplatně zavolat odkudkoli z EU na linku 00 800 6 7 8 9 10 11. Ve výjimečných případech se může stát, že vám telefonní operátor odmítne přístup nebo vám hovor zpoplatní. Z tohoto důvodu jsou v jednotlivých státech k dispozici ještě vnitrostátní telefonní linky.

Rovněž nám můžete napsat e-mail. Pokud nám voláte ze země mimo EU, bude vám účtován poplatek podle standardní sazby. Dále je možné využít volání po internetu.

Mimo naši pracovní dobu (v pracovní dny od 9:00 do 16:00 SEČ) nám můžete zanechat zprávu na záznamníku, případně můžete vyplnit následující formulář a my se vám ozveme.

Na písemné dotazy obvykle odpovíme do 3 dnů. U složitějších dotazů to však může trvat déle. Na telefonát reagujeme v průměru do 15 vteřin.

Your Europe

Další informace o tom, jaká vám z legislativy EU vyplývají práva, a o možnostech právního poradenství ohledně jejich uplatňování najdete na portálu Your Europe.