Przejdź do treści głównej

Jak finansowany jest budżet UE?

Budżet UE łączy zasoby państw UE, wzmacniając tym samym unijną gospodarkę i pozycję geopolityczną UE. To dzięki niemu 450 mln osób mieszkających dzisiaj w Unii żyje w coraz lepszych warunkach.  

Źródła finansowania budżetu UE są następujące: 

  • odsetek dochodu narodowego brutto każdego kraju UE uzależniony od jego zamożności  

  • cła nakładane na towary przywożone spoza UE 

  • niewielki odsetek podatku VAT pobieranego przez poszczególne kraje UE 

  • składka wyliczana na podstawie ilości odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych w każdym kraju UE, które nie są poddawane recyklingowi 

  • inne dochody, takie jak wkłady państw spoza UE na rzecz niektórych programów, odsetki od zaległych płatności i grzywien, a także wszelkie nadwyżki z poprzedniego roku.

Wszystkie te źródła to tzw. zasoby własne UE. W Unii toczy się obecnie dyskusja na temat nowych zasobów własnych, które miałyby posłużyć do dywersyfikacji i reformy źródeł dochodów unijnego budżetu. W przyszłości mogłyby być one powiązane na przykład z emisjami gazów cieplarnianych lub zyskami przedsiębiorstw. 

Naczelna zasada przy tworzeniu budżetu UE brzmi: wydatki muszą odpowiadać dochodom. Oznacza to, że roczne dochody muszą w całości pokrywać roczne wydatki. 

Komisja Europejska jest uprawniona na mocy traktatów UE do zaciągania w imieniu Unii Europejskiej pożyczek na międzynarodowych rynkach kapitałowych. Od 2021 r. Komisja gromadzi środki na rynkach kapitałowych, aby sfinansować plan odbudowy po pandemii COVID-19 – NextGenerationEU. Pożyczki UE będą spłacane aż do 2058 r.