Rozpočet EU je určen především na investice. Evropská unie proto vždy na období 5–7 let připravuje dlouhodobý plán výdajů – tzv. víceletý finanční rámec (VFR). Tento dlouhodobý rozpočet stanoví priority a stropy výdajů EU. Stávající VFR platí pro období 2021–2027.
Z rozpočtu EU jsou financovány nejrůznější činnosti: počínaje rozvojem venkovských oblastí, přes ochranu životního prostředí a vnějších hranic Unie po prosazování lidských práv. Společně s nástrojem NextGenerationEU pomáhá tento rozpočet ekonomikám zemí Unie zotavit se z krize covidu-19. O výši rozpočtu a způsobu jeho přerozdělování rozhodují společně Evropská komise, Rada a Parlament. Za správu rozpočtu však odpovídá Komise. Evropský parlament každoročně posuzuje plnění rozpočtu předchozího roku a na základě doporučení Rady rozhoduje, zda udělí Komisi absolutorium (tzn. zda schválit způsob, jakým Komise rozpočet plnila).
Správa fondů EU
V období 2021–2027:
- orgány jednotlivých států budou společně s Evropskou komisí spravovat přibližně tři čtvrtiny rozpočtových výdajů (tzv. sdílené řízení)
- Evropská komise a její agentury a delegace budou spravovat přibližně 18 % rozpočtu EU (tzv. přímé řízení)
- ostatní mezinárodní organizace, národní agentury či země mimo EU budou spravovat 8 % rozpočtu EU (tzv. nepřímé řízení)
- co se týče nástroje NextGenerationEU, bude 90 % finančních prostředků poskytnuto prostřednictvím Nástroje pro oživení a odolnost, který je realizován v rámci přímého řízení a z něhož jsou poskytovány granty a půjčky na podporu reforem a investic v zemích EU v celkové výši 723,8 miliardy eur.
Konečnou odpovědnost za plnění rozpočtu nese Komise, která musí zajistit, aby bylo každé vynaložené euro zaevidováno a zaúčtováno. Pokud dojde k neoprávněnému vyplacení plateb, Komise spolu se zeměmi EU, kterých se tato záležitost týká, vymáhá vrácení těchto prostředků. Informace o opatřeních k zajištění transparentnosti a ochrany zájmů EU najdete zde.
Sestavování rozpočtu
O podobě ročního rozpočtu rozhodují společně Evropská komise, Rada a Parlament. Komise nejdříve předloží Radě a Evropskému parlamentu návrh rozpočtu, aby jej posoudily a případně v něm provedly změny. Pokud se tyto tři orgány na podobě rozpočtu neshodnou, je nutné vyjednat kompromis.
Rozpočet na každý rok stanoví částky, které mají být vynaloženy v mezích předem dohodnutých ve víceletém finančním rámci. Unie tak může efektivně plánovat výdaje na realizaci nejrůznějších programů na několik let dopředu.
Jak jsou finanční prostředky rozdělovány?
Rozpočet EU může být rozdělen zhruba do sedmi výdajových oblastí.
Rozpočet EU na rok 2023: hlavní oblasti
Největší část rozpočtu přispívá aktuálně k posílení hospodářské, sociální a územní soudržnosti v Evropské unii. Rozpočet na rok 2023 Unii umožní uvolnit značné finanční prostředky na zmírnění závažných důsledků ruské agresivní války nejen na Ukrajině, ale i v jižním sousedství a členských státech. Rozpočtové prostředky rovněž podpoří probíhající udržitelné oživení po koronavirové pandemii a přispějí k ochraně a tvorbě pracovních míst. Významná část rozpočtu půjde také na vytváření ekologičtější a odolnější Evropy, zajištění úspěšné digitální transformace a na podporu inovací. Mezi další oblasti výdajů patří boj proti nelegální migraci, zlepšení správy hranic a posílení bezpečnosti.

Publikace s přehledem částek VFR vypočtených v běžných cenách.