Skip to main content

Helmūts Kols un Fransuā Miterāns – samierināšanās procesa vadītāji

Vācijas vienotība un Eiropas apvienošanās ir nesaraujami saistītas.

Helmūts Kols

Francija ir mūsu dzimtene, Eiropa — mūsu nākotne.

Fransuā Miterāns

Dzīve un karjera

Kols bija Vācijas kanclers 16 gadus, proti, iramatā visilgāk bijušais kanclers 20. gadsimtā. Miterāns Francijas prezidenta amatā nostrādāja 14 gadus, kas ir visilgākais prezidenta mandāts Francijas vēsturē. Miterāns un Kols vairāku gadu desmitu garumā strādāja savas valsts un Eiropas Savienības labā. Miterāns nomira 1996. gadā, bet Kols — 2017. gadā.

President Mitterrand and Chancellor Kohl standing hand in hand in front of a memorial wreath at the Douaumont Ossuary, Verdun in 1984.
President Mitterrand and Chancellor Kohl standing hand in hand in front of a memorial wreath at the Douaumont Ossuary, Verdun in 1984.

Kols un Miterāns roku rokā iepretim piemiņas vainagiem Duomonas osuārija (ossuaire de Douaumont) priekšā piemiņas ceremonijā Verdenā 1984. gadā.

Eiropas vīzija

Kols un Miterāns bez mitas strādāja, lai uzlabotu Francijas un Vācijas pēckara attiecības, īpaši uzsverot, ka Eiropas integrācijā būtiska nozīme ir mieram abu valstu starpā. Simboliskā un aizkustinošā fotogrāfija, kas uzņemta 1984. gada 22. septembra ceremonijā Pirmā pasaules kara sākuma 70. gadadienas piemiņai un kurā abi līderi redzami sadevušies rokās, nonāca pasaules laikrakstu pirmajās lappusēs. Tā bija apliecinājums tam, ka pēc abiem pasaules kariem Francijas un Vācijas attiecības un situācija Eiropā ir ievērojami uzlabojušās.

Pateicībā par mūža ieguldījumu Francijas un Vācijas savstarpējās attiecībās, abi politiķi 1988. gadā kopīgi ir apbalvoti ar Kārļa Lielā balvu, ko piešķir par ieguldījumu Eiropas vienotībā.

Publikācijas

Vairāk par Kola un Miterāna dzīvi, darbu un ieguldījumu Eiropas projektā