Helmut Kohl oli teine vaid kolmest inimesest, kes on saanud Euroopa Ülemkogult Euroopa aukodakondsuse. Sellega tunnustati tema tähelepanuväärset tööd Euroopa ühendamisel ja koostöö edendamisel ning tema märkimisväärset panust Euroopa projekti.
François Mitterrand toetas presidendina ELi laienemist ning julgustas Hispaaniat ja Portugali ELiga ühinema. Ta uskus ka ELi tugevama ühendamise vajalikkusesse ja juhtis 1986. aastal ühtse Euroopa akti vastuvõtmist. Sellest sai Euroopa ühtse turu esimene õiguslik nurgakivi.
Kohl ja Mitterrand saavutasid selle eesmärgi Maastrichti lepingu vastuvõtmisega 1992. aastal ning nende unistus sujuvast riikidevahelisest turust sai tegelikkuseks.
Foto: president Mitterrand ja kantsler Kohl 1984. aastal käsikäes Verdunis, Douaumont’ memoriaali juures asuva mälestuspärja ees

Elu ja tegevus
Kohl oli kantsleri ametis 16 aastat ja seega oli ta Saksamaal 20. sajandil kõige kauem ametis püsinud riigijuht. Ka Mitterrand oli oma 14 valitsusaastaga kõige kauem ametis olnud president Prantsusmaa ajaloos. Mitterrand ja Kohl surid vastavalt 1996. ja 2017. aastal pärast aastakümnete pikkust teenistust oma riikide ja ELi hüvanguks.

President Mitterrand ja kantsler Kohl 1984. aastal käsikäes Verdunis, Douaumont’ memoriaali juures asuva mälestuspärja ees
Euroopa visioon
Kohl ja Mitterrand pingutasid kõvasti, et parandada Prantsusmaa ja Saksamaa sõjajärgseid suhteid, ning toonitasid, et Euroopa ühendamiseks peab nende kahe riigi vahel valitsema rahu. Rahvusvahelistes uudistes esiplaanile tõusnud foto sellest, kuidas kaks liidrit hoiavad esimese maailmasõja alguse 70. aastapäeva tähistamise tseremoonial 22. septembril 1984 käest kinni, on sümboolne ja südantliigutav. See näitab, milliseid edusamme on Prantsusmaa, Saksamaa ja Euroopa pärast kahte maailmasõda teinud.
Et tunnustada nende elutööd Prantsusmaa ja Saksamaa suhete edendamisel, omistati neile 1988. aastal Karl Suure auhind, mida antakse Euroopa ühendamise edendamise eest.
Väljaanded
Lähemalt Kohli ja Mitterrand’i elust, tööst ja nende panusest Euroopa projekti