Europske humanitarne vrijednosti na djelu
Europska unija pomaže zemljama i ljudima u Europi i izvan nje u slučajevima velikih katastrofa ili humanitarnih kriza.
Zemlje EU-a zajedno su vodeći globalni donator humanitarne pomoći, koju svake godine prime milijuni ljudi diljem svijeta. Za tu se pomoć izdvaja 1 % ukupnog godišnjeg proračuna EU-a – oko 4 eura po građaninu.
Mjere EU-a u tom području temelje se na načelima humanosti, neutralnosti, nepristranosti i neovisnosti. Pomoć se šalje preko više od 200 međunarodnih i lokalnih partnerskih organizacija i agencija uz potporu tisuća europskih volontera.
U EU-ovim programima pomoći dobrovoljno mogu sudjelovati svi europski građani ili osobe koje dugotrajno borave u jednoj od država članica.
- Načela i mjere EU-a u području humanitarne pomoći
- Slobodna mjesta za volontiranje u pružanju humanitarne pomoći EU-a
U okviru Mehanizma za civilnu zaštitu Europska unija i nekoliko drugih europskih zemalja imaju važnu ulogu u koordinaciji odgovora na krizne situacije u Europi i svijetu. Postojeće i potencijalne krizne situacije neprestano se prate, a zemlje sudionice surađuju i u procjeni rizika, sprečavanju katastrofa, pripravnosti i planiranju.
Hitna pomoć pruža se u fizičkom obliku, poput hrane, smještaja ili opreme, raspoređivanjem posebno opremljenih timova ili slanjem stručnjaka na teren radi procjene i koordinacije. Timovi, stručnjaci i oprema zemalja sudionica drže se u pripravnosti za pružanje brze pomoći EU-a diljem svijeta.
Povezani događaji i informacije
- Pronađite događanja na temu humanitarne pomoći i civilne zaštite prema instituciji EU-a i lokaciji
- Pregled publikacija o humanitarnoj pomoći i civilnoj zaštiti
- Infografika – Mehanizam EU-a za civilnu zaštitu u brojkama
- Podaci o humanitarnim donatorima i korisnicima pomoći
- Povežite se s nama putem društvenih medija