Glavni sadržaj

Humanitarna pomoć i civilna zaštita

Europske humanitarne vrijednosti na djelu

Europska unija pruža pomoć utemeljenu na potrebama zemljama i narodima u Europi i izvan nje u slučaju katastrofa velikih razmjera ili humanitarnih kriza.

Zemlje EU-a zajedno su među vodećim svjetskim donatorima humanitarne pomoći i svake godine pomažu milijunima ljudi iz cijelog svijeta. Ta pomoć čini 1 % ukupnog godišnjeg proračuna EU-a – oko 4 eura po građaninu EU-a.

Humanitarno djelovanje EU-a temelji se na načelima humanosti, neutralnosti, nepristranosti i neovisnosti, kako je utvrđeno u Europskom konsenzusu o humanitarnoj pomoći.

U okviru humanitarne pomoći EU-a za najugroženije skupine stanovništva osiguravaju se: 

hrana i prehrana
smještaj
zdravstvena zaštita
čista voda i sanitarni uvjeti
obrazovanje u kriznim situacijama.

Velika mreža humanitarnih stručnjaka Europske komisije u više od 40 zemalja svijeta pomno prati krizne situacije i operacije pružanja pomoći.

Pomoć se usmjerava preko više od 200 međunarodnih i lokalnih partnerskih organizacija i agencija.

Odgovor na krize i hitne situacije u svijetu

U okviru Mehanizma EU-a za civilnu zaštitu EU zajedno s drugim europskim zemljama ima važnu ulogu u koordinaciji odgovora na krize u Europi i izvan nje. 

Koordinacijski centar EU-a za odgovor na hitne situacije redovito prati aktualne krize i hitne situacije. Zemlje koje sudjeluju u Mehanizmu EU-a za civilnu zaštitu surađuju i na procjeni rizika, pripravnosti na katastrofe i planiranju njihova sprečavanja.

Hitna pomoć može biti u obliku hrane, smještaja ili opreme, raspoređivanja posebno opremljenih timova ili procjena i koordinacije koju provode stručnjaci na terenu. 

EU ima i vlastite zalihe iz europskih kapaciteta za odgovor na hitne situacije pod nazivom „rescEU”. Pričuva sustava rescEU obuhvaća:

–    flotu zrakoplova i helikoptera za gašenje požara
–    zrakoplove za medicinsku evakuaciju
–    zdravstvene timove za hitne slučajeve i poljske bolnice
–    resurse za smještaj, prijevoz i logistiku
–    opremu za opskrbu energijom
–    rezerve za odgovor na kemijske, biološke, radiološke i nuklearne (CBRN) prijetnje.

Sustav rescEU 100 % financira Europska unija, uključujući troškove nabave, rada i održavanja.

Galerija videozapisa