Europejskie wartości humanitarne w praktyce
W przypadku wystąpienia poważnych klęsk lub nadzwyczajnych sytuacji humanitarnych Unia Europejska udziela pomocy krajom i ludności zarówno w Europie, jak i poza jej granicami.
Co roku kraje UE są największym dawcą pomocy humanitarnej na rzecz milionów ludzi na całym świecie. Wartość tej pomocy stanowi 1 proc. całkowitego rocznego budżetu UE, co oznacza, że na jednego obywatela UE przypadają 4 euro.
W swoich działaniach UE kieruje się zasadami humanitaryzmu, neutralności, bezstronności i niezależności. Pomoc jest przekazywana za pośrednictwem ponad 200 międzynarodowych i lokalnych organizacji partnerskich i agencji, które korzystają ze wsparcia tysięcy wolontariuszy europejskich.
Każdy obywatel UE lub rezydent długoterminowy w jednym z krajów UE może wziąć udział w programie wolontariatu w zakresie unijnej pomocy.
Za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, Unia wraz z szeregiem innych państw europejskich, odgrywa kluczową rolę w koordynowaniu reakcji na sytuacje kryzysowe w Europie i na świecie. Trwające i potencjalne kryzysy są stale monitorowane, a kraje uczestniczące współpracują ze sobą także w zakresie oceny ryzyka, gotowości na wypadek klęsk żywiołowych i planowania.
Pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych może przybierać różne formy, np. dostarczanie żywności, schronienia lub wyposażenia, wysyłanie specjalnie wyposażonych zespołów czy wysyłanie na miejsce ekspertów, którzy zajmują się oceną i koordynacją. Zespoły ratownicze, eksperci i sprzęt z krajów uczestniczących są stale w stanie gotowości, tak aby w razie potrzeby UE mogła szybko zareagować na całym świecie.
Wydarzenia i informacje związane z tym tematem
- Znajdź przyszłe wydarzenia dotyczące pomocy humanitarnej i ochrony ludności organizowane w UE
- Wyszukiwanie publikacji dotyczących pomocy humanitarnej i ochrony ludności
- Unijny mechanizm ochrony ludności w liczbach – infografika
- Informacje na temat dawców i beneficjentów pomocy humanitarnej
- Obserwuj nas w mediach społecznościowych