Sicco Mansholt byl jako člen nizozemského odbojového hnutí během druhé světové války svědkem krutého hladomoru, který v Nizozemsku propukl ke konci válečného konfliktu. Po osvobození své země si předsevzal, že udělá vše pro to, aby se válka ani chudoba do Evropy již nikdy nevrátily.
Život a doba
Když se Mansholt stal ministrem zemědělství v poválečné nizozemské vládě, mohl čerpat ze svých vlastních zkušeností – již od dětství se totiž pohyboval v zemědělském prostředí. Zoufalý nedostatek potravin a hrozící krize přinutily Mansholta k přijetí řady opatření vedoucích k obnovení dodávek potravin. Stanovil minimální ceny nejdůležitějších zemědělských produktů. Tento krok zkombinoval s dovozními daněmi a podporou vývozu. Byl přesvědčen, že celá Evropa musí být soběstačná a že je nutné pro všechny občany zajistit stálý přísun cenově dostupných potravin.
Vize pro Evropu
Jako přesvědčený evropský federalista Mansholt snil o zavedení společné zemědělské politiky pro celou Evropu. V roce 1950 vytvořil plán společného trhu se zemědělskou produkcí v Evropě s nadnárodní řídicí strukturou.
I když tento plán zprvu neuspěl, neupadl v zapomnění a později se stal vzorem pro zemědělskou politiku Evropského hospodářského společenství. Příležitost začít realizovat svůj plán společné politiky dostal Mansholt v roce 1958, když se stal komisařem pro zemědělství v úplně první Evropské komisi.
Sicco Mansholt vysvětluje svou vizi evropského zemědělství
Z projevu Sicca Mansholta, 10. prosince 1968 v Bruselu
Komise prezentovala Radě ministrů své názory na to, co je třeba udělat v evropském zemědělství v příštích 10 letech.
Informovala Radu o tom, že nejprve bude předloženo memorandum o struktuře zemědělství (v nejobecnějším smyslu slova).
Příslušná opatření mají dalekosáhlé důsledky, nejen finanční, ale i strukturální. Právě proto Komise cítí, že je vhodné memorandum předložit.