Като член на нидерландската съпротива по време на Втората световна война Сико Мансхолт е свидетел на ужасите на глада, обхванал Нидерландия към края на конфликта. След освобождаването на Нидерландия той обещава да работи неуморно, за да се предотврати завръщането на войната и на нищетата в Европа.
Живот и дейност
Мансхолт израства във ферма и използва този опит като министър на земеделието в нидерландското следвоенно правителство. Изправен пред остър недостиг на храна и задаваща се криза, Мансхолт предприема редица мерки за бързо възстановяване на доставките на храни. Той определя минимални цени за най-важните земеделски продукти, съчетани с вносни мита и подпомагане на износа. Мансхолт е убеден, че Европа трябва да е в състояние сама да задоволява нуждите си и че на всички трябва да се осигури стабилно снабдяване с храна на достъпни цени.
Визия за Европа
Мансхолт, който е непоколебим европейски федералист, мечтае за обща селскостопанска политика за Европа. През 1950 г. той разработва план за общ пазар на земеделска продукция в Европа с наднационална ръководна структура.
По това време планът е неуспешен, но по-късно се превръща във вдъхновение за селскостопанската политика на Европейската икономическа общност. Мансхолт получава възможност да реализира плановете си за обща политика, когато става комисар по земеделието в първата Европейска комисия през 1958 г.
Сико Мансхолт обяснява визията си за селскостопанския сектор в Европа
Сико Мансхолт, 10 декември 1968 г., Брюксел
Комисията току-що изложи пред Съвета на министрите вижданията си за това, което трябва да се направи в европейското селско стопанство през следващите 10 години.
ZТя информира Съвета, че първо ще бъде представен меморандум относно структурата на селското стопанство в най-широкия смисъл на думата.
Включените мерки са толкова мащабни – не само във финансов, но и в структурен аспект, че според Комисията меморандумът е необходим.