Sicco Mansholt bol ako člen holandského odboja počas druhej svetovej vojny očitým svedkom hrôz hladomoru, ktorý ku koncu vojny postihol celé Holandsko. Po oslobodení Holandska sa rozhodol neúnavne pracovať na tom, aby sa do Európy už nikdy nevrátila vojna ani bieda.
Život v plynutí času
Mansholt vyrastal na farme a tieto svoje skúsenosti využil vo funkcii nového ministra poľnohospodárstva v povojnovej holandskej vláde. V časoch zúfalého nedostatku potravín a hroziacej krízy prijal množstvo opatrení zameraných na rýchle obnovenie dodávok potravín. Stanovil minimálne ceny najdôležitejších poľnohospodárskych produktov, dovozné dane a podporu vývozu. Bol presvedčený, že celá Európa musí byť sebestačná a že každý jej občan by mal mať zaručený stabilný prísun cenovo dostupných potravín.
Vízia pre Európu
Ako presvedčený európsky federalista sníval o spoločnej poľnohospodárskej politike pre Európu. V roku 1950 vypracoval plán spoločného trhu s poľnohospodárskymi produktmi v Európe, ktorý by bol riadený nadnárodným orgánom.
Aj keď sa tomuto konceptu v počiatkoch nedarilo, neskôr bol oživený a stal sa inšpiráciou pri formovaní poľnohospodárskej politiky Európskeho hospodárskeho spoločenstva. Mansholt dostal šancu realizovať svoje plány v rámci spoločnej politiky, keď sa v roku 1958 stal komisárom pre poľnohospodárstvo v úplne prvej Európskej komisii.
Sicco Mansholt vysvetľuje svoju víziu európskeho poľnohospodárstva
Sicco Mansholt, Brusel 10. decembra 1968
Komisia práve objasnila Rade ministrov svoje predstavy o opatreniach, ktoré je potrebné prijať v sektore poľnohospodárstva v nasledujúcich 10 rokoch.
Informovala Radu o tom, že v prvom rade predloží memorandum, ktoré sa bude týkať štruktúry poľnohospodárstva v najširšom zmysle slova.
Keďže má ísť o zásadné opatrenia, nielen z hľadiska finančného, ale aj štrukturálneho, považuje formu memoranda za primeranú.
Publikácie
Ďalšie informácie o živote a práci Sicca Mansholta a o jeho príspevku k európskemu projektu