Životná úroveň
Životná úroveň sa vypočítava na základe ceny určitých tovarov a služieb v každej krajine v pomere k príjmu v danej krajine. Použije sa spoločná národná mena nazývaná štandard kúpnej sily (PPS). Porovnanie hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa v PPS poskytuje prehľad životnej úrovne v rámci EÚ.
Zdroj: Eurostat
V roku 2018 predstavoval HDP celej EÚ27 podiel 18,6 % celosvetového HDP (v bežných cenách). Spojené štáty a Čína boli ďalšími najväčšími svetovými ekonomikami s podielmi 24,0 % a 15,9 %. Japonsko bolo štvrtou najväčšou ekonomikou s podielom 5,8 % celosvetového HDP, po ňom nasledovali Spojené kráľovstvo a India.
Zdroj: Eurostat
Vzdelávanie
Objem prostriedkov, ktoré jednotlivé krajiny EÚ vynakladajú na vzdelávanie, sa líši. Výmeny študentov v EÚ sa organizujú prostredníctvom programu Erasmus, ktorý v rokoch 2014 až 2020 umožnil viac ako 4 miliónom osôb študovať a absolvovať odbornú prípravu v zahraničí.
Zdroj: Eurostat
EÚ okrem toho aktívne podporuje žiakov, aby sa učili nové jazyky už od útleho veku, keďže zvýšená mobilita vedie k väčšiemu kontaktu s ľuďmi z iných krajín.
Zdroj: Eurostat
Energetika a doprava
Podiel energie z obnoviteľných zdrojov v EÚ v posledných rokoch naďalej rástol. Obnoviteľné zdroje energie v EÚ zahŕňajú veternú, slnečnú, vodnú, prílivovú a geotermálnu energiu, biopalivá a obnoviteľné časti odpadu.
Zdroj: Eurostat
Efektívny systém dopravy je pre podniky a občanov EÚ životne dôležitý. Dopravná politika EÚ podporuje čisté, bezpečné a efektívne cestovanie v celej Európe.
Doprava sa v súčasnosti podieľa na štvrtine emisií skleníkových plynov v EÚ. Ambíciou EÚ je do roku 2050 znížiť tieto emisie o 90 %. Prechod na udržateľnejšiu dopravu znamená klásť do popredia záujmy ľudí a poskytnúť im zdravšie, čistejšie a cenovo dostupnejšie alternatívy.