Направо към основното съдържание

Как се изразходва бюджетът на ЕС

Бюджетът на ЕС е от решаващо значение, за да се отговори на предизвикателствата, пред които е изправен ЕС. Той гарантира, че ЕС продължава да бъде демократичен, мирен, проспериращ и конкурентоспособен. ЕС използва бюджета си, за да финансира приоритетите на ЕС и големите проекти, които повечето държави от ЕС не са могли да финансират самостоятелно — поради размера на проекта или поради трансграничния му характер. Чрез обединяване на ресурсите, съвместна работа и подпомагане на всички държави от ЕС, техните граждани и не само тях, бюджетът на ЕС укрепва икономиката и геополитическото положение на Съюза. 

ЕС приема дългосрочни разходни планове, известни като многогодишни финансови рамки, в които се определят приоритетите и ограниченията на разходите на ЕС за няколко години. Настоящият дългосрочен бюджет тече от 2021 г. до 2027 г. 

В допълнение към дългосрочния бюджет всяка година се договаря и приема годишен бюджет. В него се определят разходите и приходите за финансовата година в границите, договорени преди това в дългосрочния бюджет. 

Комисията представя проектобюджет, който след това се договаря и одобрява от Европейския парламент и Съвета. Комисията отговаря за управлението на средствата, въпреки че повече от половината се управлява съвместно с националните правителства. 

Всяка година Парламентът оценява как е изпълнен бюджетът за предходната година и решава дали да одобри начина, по който Комисията е го е направила, въз основа на препоръка от Съвета. Това е известно като освобождаване от отговорност

Как се договаря и приема бюджетът 

За какво се използват парите

Бюджетът на ЕС създава работни места, финансира проекти, които подобряват нашата здравна, образователна, транспортна и енергийна инфраструктура, повишава сигурността на нашите граници, спомага за борбата с изменението на климата и насърчава цифровия преход на нашите общества. Това са само няколко примера. 

През последните години бюджетът на ЕС се превърна във все по-силен израз на солидарността на ЕС, служейки като основен инструмент на ЕС за реагиране при кризи. Той помага за справяне с най-големите предизвикателства пред ЕС — от пандемията от COVID-19 до руското нашествие в Украйна, както и за гарантиране на енергийната ни независимост и изграждане на стратегическата автономност на ЕС.

Заедно с фонда за възстановяване NextGenerationEU бюджетът за периода 2021—27 г. възлиза на около 2 трилиона евро по текущи цени. Той може да бъде разделен на около 7 области на разходи:

  1. Единен пазар, иновации и цифрова сфера
  2. Сближаване, устойчивост и ценности
  3. Природни ресурси и околна среда
  4. Миграция и управление на границите
  5. Сигурност и отбрана
  6. Съседните региони и светът
  7. Европейска публична администрация

Преглед на дългосрочните бюджетни суми по текущи цени 

Приоритети и разходи, определени в бюджета за 2024 г. 

Бюджетът за 2024 г. финансира най-важните нужди от възстановяване на държавите и партньорите от ЕС по света. Финансирането ще подпомогне модернизирането и укрепването на нашия Съюз, като стимулира екологичния и цифровия преход, създава работни места и засилва ролята на Европа в световен мащаб.  

По-специално той засилва подкрепата на ЕС за Украйна, стимулира инвестициите в критични технологии и отбрана, предоставя ресурси в подкрепа на партньорите в Западните Балкани и помага на държавите от ЕС, засегнати от природни бедствия, както и на държавите, изправени пред хуманитарни кризи. 

Управление на средствата на ЕС

През периода 2021—27 г. дългосрочният бюджет се управлява, както следва:

  • 56 % се управляват съвместно от националните органи и Комисията (споделено управление
  • 37 % се управляват от Комисията, нейните агенции и служби извън ЕС (пряко управление
  • 7 % се управляват от други международни организации, национални агенции и държави извън ЕС (непряко управление
  • 90 % от средствата за NextGenerationEU се насочват чрез Механизма за възстановяване и устойчивост, изпълняван чрез пряко управление и на обща стойност 648 милиарда евро.

Крайната отговорност за изпълнението на бюджета се носи от Комисията, която трябва да гарантира, че всяко изразходвано евро се записва и отчита. Когато са извършени неправомерни плащания, Комисията си сътрудничи със съответните държави от ЕС за възстановяване на средствата. 

Годишният бюджет на ЕС подлежи на вътрешни и външни проверки както по време на изпълнението му, така и след това — от страна на Комисията, Европейската сметна палата и Европейския парламент. Освен това Европейската служба за борба с измамите може да разследва използването на бюджета на ЕС с цел измама. 

Мерки за гарантиране на прозрачност и защита на бюджета на ЕС  

Видеогалерия