Бюджетът на ЕС е предназначен основно за инвестиции. Поради тази причина ЕС приема дългосрочни разходни планове, наречени многогодишни финансови рамки (МФР), които са в сила за период от 5 до 7 години. В дългосрочния бюджет се определят приоритетите и ограниченията за разходите на Съюза. Настоящата МФР обхваща периода 2021 — 2027 г.
Чрез бюджета на ЕС се финансират широк кръг дейности — от развитие на селските райони и опазване на околната среда до защита на външните граници и утвърждаване на правата на човека. Заедно с инструмента NextGenerationEU бюджетът подпомага възстановяването на икономиките на ЕС от кризата с COVID-19. Комисията, Съветът и Парламентът определят размера на бюджета и неговото разпределение. Комисията обаче отговаря за управлението на бюджета. Всяка година Европейският парламент оценява изпълнението на бюджета за предходната година и решава дали да „освободи от отговорност“ Комисията (т.е. дали да одобри начина, по който Комисията е изпълнила бюджета) въз основа на препоръка от Съвета.
Управление на средствата на ЕС
През периода 2021—2027 г.:
- националните органи ще управляват около три четвърти от бюджетните разходи съвместно с Европейската комисия (споделено управление)
- Европейската комисия и нейните агенции и делегации ще управляват около 18 % от бюджета на ЕС (пряко управление)
- други международни организации, национални агенции или държави извън ЕС ще управляват 8 % от бюджета на ЕС (непряко управление)
- за NextGenerationEU 90 % от средствата ще бъдат насочвани чрез Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), прилаган при пряко управление (МВУ е инструмент за предоставяне на безвъзмездни средства и заеми в подкрепа на реформите и инвестициите в държавите от Съюза на обща стойност 723,8 милиарда евро)
Крайната отговорност за изпълнението на бюджета се носи от Комисията, която трябва да гарантира, че всяко изразходвано евро се записва и отчита. Когато са извършени неправомерни плащания, Комисията си сътрудничи със съответните държави от ЕС за възстановяване на средствата. Информация за мерките за гарантиране на прозрачност и защита на ЕС е достъпна тук.
Изготвяне на бюджета
Решенията за годишния бюджет се вземат съвместно от Комисията, Съвета и Парламента. Комисията представя проект на бюджета на Съвета и Парламента. Съветът и Парламентът могат да правят промени в проекта. Ако Комисията, Съветът и Парламентът не са съгласни, те трябва да постигнат компромис.
В бюджета за всяка година се определят наличните суми за изразходване в рамките на лимитите, договорени в многогодишната финансова рамка. Рамката позволява на ЕС да планира ефективно програмите си за финансиране за няколко години напред.
За какво се изразходват средствата
Бюджетът на ЕС се разпределя в около седем области на разходи.
Бюджет на ЕС за 2023 г.: основни области
В момента най-големият дял от бюджета се изразходва за укрепване на икономическото, социалното и териториалното сближаване в Европейския съюз. Бюджетът за 2023 г. ще позволи на ЕС да мобилизира значителни средства, за да помогне за смекчаване на тежките последици от руската военна агресия срещу Украйна в страната, както и в южните съседни държави и държавите членки. С него също така ще се подкрепи продължаващото устойчиво възстановяване от пандемията от коронавирус и ще се защитят и създадат работни места. Значителен дял от бюджета е предвиден за изграждане на по-екологична и по-устойчива Европа, осигуряване на успешен цифров преход и насърчаване на иновациите. Друга част от средствата се използват за борба с незаконната миграция, подобряване на управлението на границите и повишаване на сигурността.

Брошура, в която се прави преглед на сумите по МФР, изчислени по текущи цени.