Валтер Халщайн използва мандата си като първи председател на Европейската комисия за изграждането на общия пазар и дава тласък за бърза и всеобхватна европейска интеграция.
Живот и дейност
Халщайн подхожда към работата си на председател на Комисията с отдаденост към европейското единство и разчита на специализираните си знания и опит в тази област, които дават основание на канцлера Конрад Аденауер да го назначи за ръководител на германската делегация на конференцията „Шуман“ за създаването на Европейската общност за въглища и стомана през 1950 г. Тези умения са от голяма полза на Валтер Халщайн през 9-годишния му мандат (от 1958 г. до 1967 г.).
Визия за Европа
Халщайн е непоклатим поддръжник на европейското единство чрез създаването на Европейска икономическа общност. Първите стъпки към тази икономическа интеграция, която дава възможност за свободно движение на хора, услуги и стоки, са предприети по време на Конференцията в Месина през 1955 г.
Въпреки че Халщайн първоначално иска тази интеграция да бъде всеобхватна и да се осъществи възможно най-бързо, политическите реалности по това време го карат да осъзнае, че постепенното сливане на пазарите на държавите членки ще бъде най-полезно за всички.
През 1958 г. Римският договор влиза в сила и Халщайн е избран за първия председател на Комисията на Европейската икономическа общност.
Изказване на Валтер Халщайн на 2 март 1953 г. в Страсбург
Валтер Халщайн говори на 2 март 1953 г. в Страсбург
Добре известно е какво ни мотивира: съществува неразрушимо европейско самосъзнание. Само при силна и единна Европа европейците и целият свят наистина ще могат да просперират. Една разделена Европа би била Балканите на света, давайки постоянно възможност на други държави да се месят в нейните дела. Европа трябва да говори с един общ глас, за да бъде чута. За тази цел ние трябва да избягваме излишното драматизиране на отделни балансиращи мерки или поредици от такива мерки.