Walter Hallstein využil čas vo funkcii prvého predsedu Európskej komisie na vybudovanie spoločného trhu a podporu rýchlej a hlbokej európskej integrácie.
Život v plynutí času
Hallstein zastával post predsedu Komisie s rovnakým presvedčením o nevyhnutnosti jednotnej Európy a rovnakými poznatkami a skúsenosťami, ktoré priviedli Konrada Adenauera, vtedajšieho nemeckého kancelára, k tomu, aby ho vymenoval za vedúceho delegácie, ktorá v roku 1950 rokovala na Schumanovej konferencii o vytvorení Európskeho spoločenstva uhlia a ocele. Tieto i ďalšie kvality dokázal dobre využiť počas svojho deväťročného pôsobenia vo funkcii predsedu v rokoch 1958 – 1967.
Vízia pre Európu
Hallstein sa stal neúnavným zástancom rozvíjajúcej sa jednotnej Európy a vytvorenia Európskeho hospodárskeho spoločenstva. Prvé kroky k hospodárskej integrácii umožňujúce voľný pohyb osôb, služieb a tovaru boli prijaté na konferencii v Messine v roku 1955.
Hoci Hallsteinovi spočiatku išlo o úplnú integráciu, ktorú bolo treba dosiahnuť čo najrýchlejšie, politická realita ho priviedla k poznaniu, že najväčší úžitok prinesie postupné zlučovanie trhov členských štátov.
V roku 1958 začala platiť Rímska zmluva a Hallstein bol zvolený za prvého predsedu Komisie Európskeho hospodárskeho spoločenstva.
Vystúpenie Waltera Hallsteina 2. marca 1953 v Štrasburgu
Walter Hallstein, Štrasburg 2. marca 1953
To, čo nás ženie vpred, je všetkým dobre známe. Je to nezničiteľné povedomie európskej identity. Iba silná, zjednotená Európa môže byť miestom, v ktorom budú Európania – a celý svet – prosperovať. Roztrieštená Európa sa stane Balkánom sveta a ponúkne iným možnosť, aby zasahovali do našich záležitostí. Ak chceme, aby nás bolo počuť, musíme hovoriť jedným hlasom. Preto nie je nutné dramatizovať, ak dôjde k občasnému sústredeniu sa na vlastné prechodné procesy alebo k ich nahromadeniu.