Prejsť na hlavný obsah

Štruktúra Európskej únie: fakty a čísla

Krajiny Európskej únie

V roku 1951 založilo šesť krajín (Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko a Taliansko) Európske spoločenstvo uhlia a ocele. V roku 1958 sa z neho stalo Európske hospodárske spoločenstvo (EHS) a v roku 1993 sa jeho názov zmenil na Európsku úniu.

V priebehu rokov sa k pôvodným šiestim krajinám pridalo ďalších 22 krajín.

Spojené kráľovstvo 1. februára 2020 z EÚ vystúpilo.

EÚ má v súčasnosti 27 členských štátov a 24 úradných jazykov.

Všetky členské štáty EÚ v skratke

Historické a súčasné geografické mapy

 

Krajiny používajúce euro

Euro je oficiálnou menou v 20 krajinách EÚ. Tieto krajiny sa označujú ako eurozóna.

Ktoré krajiny používajú euro?

 

Členské štáty schengenského priestoru

Od roku 1985 funguje schengenský priestor, v rámci ktorého môžu ľudia cestovať a podniky vykonávať činnosť bez hraničných kontrol. V čase jeho vzniku, v júni 1985, doň bolo zapojených 5 krajín. Dnes združuje 25 krajín EÚ a štyri krajiny mimo EÚ.

Krajiny schengenského priestoru zároveň posilnili bezpečnosť na svojich spoločných vonkajších hraniciach.

Rozpočet a výdavky EÚ

Rozpočet EÚ je financovaný percentuálnym podielom hrubého národného dôchodku každej členskej krajiny, ako aj z iných zdrojov. Krajiny EÚ rozhodujú o výške tohto rozpočtu a jeho financovaní.

„Vlastné zdroje“ (ako sú clá, odvody, DPH a národné príspevky) predstavujú približne 98 % rozpočtu EÚ. Zvyšné 2 % rozpočtových príjmov pochádzajú z iných zdrojov.

V dlhodobom rozpočte sa stanovujú dlhodobé priority a obmedzenia výdavkov EÚ. Financujú sa z neho oblasti ako podpora zamestnanosti, regionálny rozvoj, vzdelávanie, výskum a životné prostredie. Rozhoduje o ňom spoločne Európska komisia, Rada a Parlament. Európska komisia je zodpovedná za čerpanie tohto rozpočtu.

Dlhodobý rozpočet EÚ

Dlhodobý rozpočet EÚ na roky 2021 – 2027 a nástroj NextGenerationEU

Poslanci Európskeho parlamentu

V Európskom parlamente zasadá 705 poslancov volených vo všetkých 27 krajinách EÚ. Poslanci Európskeho parlamentu sú volení na päťročné obdobie. Voľby rešpektujú zásadu pomerného zastúpenia a počet kresiel pre jednotlivé krajiny je stanovený na základe počtu ich obyvateľov. Schôdze výborov Európskeho parlamentu sa konajú v Bruseli a plenárne zasadnutia v Bruseli a Štrasburgu. Administratíva Parlamentu sídli v Luxemburgu. Parlament vysiela aj delegácie do regiónov mimo EÚ.

Vyhľadávanie poslancov Európskeho parlamentu podľa krajín

Rozdelenie kresiel podľa krajín

Rozdelenie kresiel podľa politických skupín

Interaktívna mapa

Rada Európskej únie sa 30. decembra 2023 dohodla na zrušení kontrol vnútorných vzdušných a námorných hraníc s Bulharskom a Rumunskom. Oba členské štáty uplatňujú schengenské acquis v plnej miere od 31. marca 2024; od tohto dátumu sa zrušili kontroly na vnútorných vzdušných a námorných hraniciach. Po tomto prvom kroku by Rada mala prijať ďalšie rozhodnutie o stanovení dátumu zrušenia kontrol na vnútorných pozemných hraniciach. 

Kosovo*: Týmto označením nie sú dotknuté pozície k štatútu a označenie je v súlade s rezolúciou BR OSN č. 1244/99 a so stanoviskom Medzinárodného súdneho dvora k vyhláseniu nezávislosti Kosova.