Druhá žena vo funkcii predsedníčky Európskeho parlamentu bola zanietenou političkou a oddanou zástankyňou Európy, ktorej záležalo na prijatí eura. Nicole Fontaineová sa ako predsedníčka v rokoch 1999 – 2002 pustila do reformy pracovných postupov Európskeho parlamentu s cieľom priblížiť ho viac európskym občanom.
Život v plynutí času
Od samého začiatku svojej parlamentnej kariéry v rodnom Francúzsku napĺňala Nicole Fontaineová myšlienku Európy pre občanov, pričom sa zameriavala na projekty týkajúce sa vzdelávania mládeže a vzájomného uznávania akademických titulov v celej EÚ, ale aj práv žien a rodovej rovnosti.
Dvakrát pôsobila vo funkcii podpredsedníčky Európskeho parlamentu, a to od roku 1989 do roku 1994 a v rokoch 1994 až 1999. Sprostredkovala dohody medzi Európskym parlamentom a členskými štátmi týkajúce sa kľúčových právnych predpisov vrátane dvoch programov EÚ pre mládež (Socrates a Mládež pre Európu).
Vízia pre Európu
Vo svojom prvom prejave pred Európskou radou v Tampere vo Fínsku v októbri 1999 zdôraznila význam chápania každodenných obáv ľudí. Zastávala „ambiciózny prístup zameraný na vypracovanie charty základných práv pre Úniu“. V decembri 2000 podpísala v mene Európskeho parlamentu Chartu základných práv.
Nicole Fontaineovej v Európskom parlamente – najdôležitejšie momenty v kariére.
(Tento obsah nie je k dispozícii vo vašom jazyku.)
Publikácie
Viac o živote a práci Nicole Fontaineovej a o jej príspevku k európskemu projektu